SEM Çalışmalarına Başlangıç İçin Altın Noktalar

SEM Çalışmalarına Başlangıç İçin Altın Noktalar

Search Engine Marketing alanına yatırım yapıp bütçe ayırmaya karar verdiyseniz, öncelikle dikkat etmeniz gereken bazı noktalardan bahsetmemiz yerinde olur.  Çok büyük beklentilerle Adwords’e kayıt olan, ancak kısa bir süre sonra reklamların onaylanmaması gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşanlardan olmak istemiyorsanız; az sonra detaylandırdığımız SEM çalışmalarına başlangıç için altın noktalarının referans olmasını düşünüyoruz ;

Adwords’u tanıyın;

SEM çalışmalarına başlangıç için altın noktaları gerçekleştirmek için Adwords’ten yararlanacaksınız, fakat Adwords’un ne kadar içindesiniz? Onaylanmayan reklamlarınızın hangi sebepten dolayı onaylanmadığını, en doğru ve en iyi tıklama başına ücret optimizasyonlarını, günlük bütçe belirleme ve anahtar kelime belirleme aşamalarını en doğru şekilde (tabir yerindeyse ustalıkla) ayarlama noktasında ne kadar maharetlisiniz? Bu sorulara çoğunlukla “çok iyi” cevabını veremiyorsanız, başarılı bir reklam çalışması oluşturabileceğinizi düşünmek gerçek dışı olacaktır. Kesinlikle “Nasıl olsa Adwords’e kayıt olunca öğrenirim” gibi bir düşünceye kapılmayın, sistemi önceden başka bir üyelikle inceleyin, alışın. Gerekirse uzman birilerinden yardım almaya çalışın. Yabancı internet sitelerinde var olan Adwords ders videoları bu noktada sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Pazarı Araştırın;

“Kullanıcılar ürünlerinizi hangi anahtar kelimeleri aratarak bulmaya çalışıyorlar?” sorusunun cevabını bulmaya çalışın. SEM çalışmalarında anahtar kelimelerin bulunduğu arama sonuç sayfalarına reklam vereceğiniz için, bu kelimelerin detaylı bir şekilde listelenmesi en önemli hususlardan birisidir. “Bayan Kozmetik” kelimesinde reklam vermek istiyorsanız, “2015 -marka- rujları” kelimesinde de reklamınızın yayınlanmasını istemelisiniz. Bu ve bunun gibi daha detaylı kelime öbekleri çıkartmanız yararınıza olabilir. Aynı zamanda söz konusu anahtar kelimelerin Google’da ne kadar aratıldığına da bakmanız nokta atışı yapmanıza yardımcı olacaktır. Tüm bunlar için kullanabileceğiniz araçlardan biri Google Anahtar Kelime Aracı olabilir. (https://adwords.google.com/o/KeywordTool)

Sitenizi optimize edin;

Sadece arama motoruna reklam vermekle işler kesinlikle bitmez! Sitenizin açılış hızının ne olduğu, navigasyon ve kullanım kolaylığının yanı sıra sahip olduğu tasarım da reklamlarınıza doğrudan etki eder. Kullanıcılar reklamları ilgi çekici bulup tıklasa bile, sitenizde gereken cazibe ve çekiciliği göremediği zaman reklam kampanyalarınızın adım adım başarısızlığa doğru gitmesine yol açabilir. Yapılması gereken kendinizi ziyaretçilerinizin yerine koyarak kendi sitenizi incelemek ve sitede dolaşmayı zorlaştıran etkenleri kaldırmak olmalı. Sitenizin açılış süresinin uzunluğu konusunda problem yaşıyorsanız sunucu kaynakları yüksek bir hosting hizmeti ya da sunucu kiralama hizmeti satın alabilirsiniz. Ayrıca birçoğumuzun dikkatinden kaçan uptime oranları (bkz. Uptime Oranı Nedir? ile reklamınıza tıklayan ziyaretçinin o anda açılmayan sitenizle karşılaşması o ziyaretçiyi kaçırabileceğiniz anlamına gelir. Kullanıcı reklama tıkladığında yüklenen sayfanın 500KB dosya boyutunu aşmamasına da ayrıca önem vermelisiniz. Evet, listedeki maddeleri çoğaltabilmek pekala mümkün. Her zaman için reklam çalışmalarını yönetirken kendinizi ziyaretçi olarak görmeyi, ilgi çekici reklam metin ve görselleri hazırlamayı esas görev edinmelisiniz. Bu takdirde ziyaretçiler sizi kolayca benimseyebilir ve reklam kampanyalarınızın başarıya ulaşmasında ciddi bir rol oynayabilir. Uzun vadede gerçekleştireceğiniz SEO çalışmaları ile SEM kampanyalarını desteklediğiniz takdirde de, SEM Çalışmalarına Başlangıç İçin Altın Noktalar’ ı doğru uygulayarak sitenizin gelirlerini katlamanız çok daha basite indirgenmiş olacaktır. Unutmayın, başarı çalışmayı gerektirir.

Yazar

İsyayin ISIKHOST.com' da sizlerle yararlı bilgiler paylaşan editörümüzdür. Kendisi sizin için yapılabilecekleri araştırır ve size sunar.

Yazarı Takip Edin.