En iyi SEO için Yapılacaklar-SEO Checklist

En iyi SEO İçin Yapılacaklar – Seo Checklist

Özellikle Türkiye dışındaki kullanıcılar ve Web sitesi sahipleri için sıkça paylaşılan ve SEO çalışmasının kullanıcı ayağının düzenli ve etkin şekilde ayarlanmasına olanak sağlayan “seo checklist” tanımını Türkiye’ deki web sitesi sahiplerine ulaştırmak için düzenlediğimiz bu makale web sitenizin başarılı olması için size yönlendirme noktası olabilir.

Web sitenizin En iyi SEO İçin Yapılacaklar listesini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

1. Genel Kontrol

1.1 İndex Denetleme

– Google’ da “Site:siteadi.com” anahtar kelimeleriyle bir arama yapın.

– Websitenizin giriş sayfası (anasayfa) en üst sırada mı? Eğer ilk sırada web sitenizin giriş sayfasını göremiyorsanız, Google tarafından web sitenize verilmiş bir ceza olabilir. Bir başka seçenekte Web Sitenizin Link İnşasının doğru yapılmamış olması olabilir.

1.2 Anahtar kelime denetleme

Bir başka arama da “siteadi” şeklinde yapacağınız aramadır. elmasoyucusu.com yapısında bir alan adınız varsa ve “elmasoyucusu” kelimesi ile arama yaparken anasayfanız arama sonuçlarında hiç görünmüyorsa, bir problem vardır.

1.3 Cache Denetlemesi

Önbellek denetlemesi için “cache:siteadi.com” şeklinde bir arama yapın. Bu arama sonucu görüntülendiğinde “salt metin sürümü”ne tıklayın. İçerikler yüklemesi tam mı? Websitenizdeki bağlantılar doğru şekilde görünüyor mu? Normal görünümde görüntüleyebildiğiniz ama “salt metin sürümü”nde göze görünmeyen bölümler var mı?

2. İçerik

2.1 Anasayfa

Anasayfanızda yer alan metin miktarı ne kadar? Giriş Sayfasında hiç metin bulunmayan ya da çok az metin bulunan (Bir cümle) websitelerinin bu duruma dikkat etmesi önemlidir.

2.2 “Yapım Aşamasında” sayfaları

“Under Construction Pages” ismiyle anılan bu sabit sayfalarda bulunan metin ve tasarımın özgünlüğü önem taşır.

2.3 Gerçek, Size ait ve Özgün İçerik?

Web sitenizde gerçek, size ait ve özgün içerik var mı? Yoksa yazılarınızda hep 3-5 dış bağlantı mı mevcut?

2.4 Hedeflenen anahtar kelimeler

Websitenizin anahtar kelimeleri ile bağdaşan kelimeleri websitenizdeki içeriklerde de kullanıyor musunuz? Örneğin, “bebek puseti” kelimesi için “-marka bebek puseti fiyatı” gibi anahtar kelimelere yer verebilirsiniz.

2.5 Çoğaltılmış içerik temizliği

“Duplicate content” Arama motorlarını kandırmak için uygulanmış en eski SEO yanlışlarından biridir. Geçmişte çok sık yapılan bu hatayı ortadan kaldırmak için “site:siteadi.com anahtar kelimeniz” içeriğini google’ da arayın ve birebir aynı içeriğe sahip birden fazla sayfa kopyalarını kaldırın.

2.6 Yazı formatı

Daha önce de belirttiğimiz gibi siz bir kullanıcısınız. Websitenizdeki yazıları kolaylıkla okuyabiliyor musunuz? yazılarınızı görsel öğelerle destekliyor musunuz? h1, h2, h3 etiketlerini kullanıyor musunuz? Paragraf kullanımı alışkanlığınız var mı?

2.7 Başlık seçimi

Belki zor bir düşünce ama arama motorları ve ziyaretçileriniz için açık, anlaşılır, uygun başlıklar seçebiliyor musunuz?

2.8 Reklam ve içerik oranı

Siz bir düşünün. Websitenizdeki bir ziyaretçinin içerikten daha fazla reklam görmesi ne kadar iyi olabilir. Reklam içeriği bulundurun ancak Özgün ve Size ait içeriğin önüne geçmesine izin vermeyin.

3. Kopya içerik

3.1 Her İçeriğe Kendine Ait Bir Adres

Websitenizde bulunan Özgün İçerik, yalnızca bir tane Bağlantı Adresinde bulunmalıdır. Eğer içeriklerinizi kopyalayan bir nokta varsa içerik içinden bir ya da birkaç cümleyi Google’ da arayın. Eğer kopyalama söz konusuysa kopyalanmış içeriği Google’ a Google’a bildirme işlemini bu sayfadan gerçekleştirin.

4. Erişim

4.1 Google Bot taklidi yapın

Mozilla Firefox eklentisi olan Web Developer Toolbar’ı kurun. CSS, Javascript ve çerezleri kapatıp sitenizi ziyaret edin. İçerik yerli yerinde mi? Site içi navigasyonu sağlayan menüler çalışıyor mu? Bunları kontrol edin.

5. Site yapısı

5.1 Hiyerarşi

Kategori yapılandırması gerçekten çok güzel bir özelliktir. Site hiyerarşinizin düzenli olmasına büyük katkısı olan kategori yapılandırmasını kullanın. Menülerinizin özellikle javascriptler devre dışı bırakıldığında da çalışır halde olmasını sağlarsanız google botları bu işe çok sevinecektir.

6. Teknik hatalar

6.1 Iframe kullanımı

Iframe kullanımları geçmişte bir başka kaynaktan veri paylaşmak için gerçekten güzeldi. Ancak artık anahtar kelimemiz neredeyse tamamen özgün içerik haline geldi. O yüzden iframelerden mümkün olduğu oranda vazgeçin.

6.2 Javascript kullanımı

Javascript kodları işinizi kolaylaştırmaktan daha fazla engelliyorsa (Metin yüklenme sorunları, sayfa hızı düşüşü v.b.) elden geçirmenizde bir fayda olabilir.

6.3 Flash kullanımı

Özellikle görsel öğeleri öne çıkan flash tabanlı tasarımlar SEO yapılandırması için artık neredeyse hiç kullanılmayacak öğeler haline geldiler. O yüzden banner, logo ve küçük tanıtımlar dışında flash içerik kullanmaktan kaçının.

6.4 Websitesi Açılış Hızınız

Açılış hızınız gerek Google için gerekse kullanıcılarınız için önemlidir. Google Page Speed eklentisi ni sürekli elinizin altında bulundurun ve sık sık kontrolünüzü yapın.

6.5 Alt Etiketleri

Görlse öğelerinizin alt etiketlerini aktif olarak kullanıyor musunuz? Kullanılan görsel öğe, ona ait alt etiketi ve metin uyum içerisinde mi?

6.6 Site Haritası Düzenleme/Gönderme

Sitemap.xml kullanıp Google Webmaster Tools’a gönderimini yapıyor musunuz?

6.7 URL kullanımı

Bağlantı Adresleriniz 115 karakter sınırına uyumlu olmalı, Oturum Kimliği Bağlantı Adresinde kesinlikle olmamalı ve anahtar kelimeleriniz mümkün olduğu kadar Bağlantı Adresinizde bulunmalıdır.

7. Etiketler

7.1 Başlık (Title) Bilgisi

Her yazınızın benzersiz, özgün kabul edilen bir başlığı var mı? Başlık metninizin 65-70 karakter uzunluğunu geçmemesine dikkat ederek kontrol edin.

7.2 Meta etiketleri (title-description)

Her sayfada benzersiz, özgün kabul edilen bir Meta açıklaması ve meta başlık açıklaması var mı?

Tabii ki yukarıda saydığımız maddeler SEO/SEM ve buna bağlı arama motoru çalışmalarınıza sizin yönünüzden yapılabilecek müdahaleler ve kontrollerdir. Tüm bunları uygulamanız ve yanında profesyonel destek almanız gerçekten düzenli ve keyif veren bir SEO çalışmasının temellerini oluşturmanızın anahtarıdır.

Yazar

İsyayin ISIKHOST.com' da sizlerle yararlı bilgiler paylaşan editörümüzdür. Kendisi sizin için yapılabilecekleri araştırır ve size sunar.

Yazarı Takip Edin.