Artık Reklam SMS’leri ve Aramaları İzinli Olacak.

Bizlerinde başına gelen ve birçoğumuzun yaşadığı bir anekdot olan, önemli bir arama beklerken çalan telefonu heyecanla açmak ve karşımızda ya bir telesekreter ya da pazarlama yapan bir çağrı merkezi elemanı bulmak artık daha seyrek gerçekleşecek. E-Posta hesaplarımızın ise bir sürü spam kampanya ve reklam mailleri ile dolmasına zaten uzun zamandır alışkınlığımızda azalacak. Bu durumların tamamen kalkıyor ya da tarihe karışıyor olduğunu söyleyemiyoruz çünkü söz konusu aramalar ya da Reklam SMS’ leri artık izne tabii olacak.

5 Kasım 2014 ‘te resmi gazetede yayınlanan ve 1 Mayıs 2015 ‘te yürürlüğe girecek olan 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanunun hayatımızı değiştirmesine sayılı günler kaldı. Söz konusu kanun kapsamında herhangi bir firma, müşterisi olsun ya da olmasın, hiç kimseye izin almadan E-Posta, Reklam SMS’ i gönderme ya da arama yapma hakkına sahip olamayacak. Sadece 1 kişiye dahi olsa izinsiz E-Posta, SMS gönderen ya da arama yapan firmalar 1.000 ila 5.000 TL arasında para cezası alacak. Mesajların birden fazla kişiye gönderilmesi durumunda ise bu ceza 10 kata kadar arttırılabilecek ve maksimum 50.000 TL ceza almaları söz konusu olacak.

En çok banka ve E-Ticaret siteleri tarafından gönderilen Reklam SMS’ i, E-Posta ve yapılan aramalar 1 Mayıs itibari ile ancak kişinin izni dahilinde yapılabilecek. Bu izinlerin yazılı ya da sesli onay sistemi ile olabileceği düşünülüyor. Bunun yanı sıra her firmanın yılda sadece 2 kere kişi ile iletişime geçip izin talep etme hakkı var.

Bu gelişme birçoğumuz tarafından olumlu karşılansa ve desteklense de denetlemenin problem yaratacağı en önemli sektör Çağrı Merkezleri olacak. Çünkü günümüzde çağrı merkezlerinde 80.000 çalışan var ve bunların yaklaşık yüzde 25’i yani 20.000 kişi civarı arama yaparak firmaların kampanya tanıtımlarını yapıyor. Bu yasadan sonra her ne kadar aranmaya izin vermeyenlerin yanı sıra izin veren kişilerin olacağı ve yılda 2 kere izin alma maksatlı aramaların yapılabileceği düşünülse de, bu 20.000 civarı kişinin çok büyük bir kısmı işsiz kalacak.

1 Mayıs itibari ile izniniz olmadan size SMS, E-Posta gönderen ya da arayan bir firmayı Gümrük ve Ticaret bakanlığına veya bakanlığa bağlı birimlere şikâyet edebileceksiniz. Tabi şimdiden akıllara gelen en büyük soru işareti bu yasanın tam anlamıyla, eksiksiz uygulanması ve doğru şekilde denetimlerin gerçekleştirilmesi. Zira şikâyette bulunulduktan sonraki süreç nasıl işleyecek? Şahıs, firmanın kendisiyle izni olmadan iletişime geçtiğini nasıl ispatlayacak? İzin verdikten sonra iptal işlemi nasıl olacak? (Bildiğiniz gibi iptal işlemleri genelde onay prosedüründen çok daha zor, hatta imkansız olmaktadır.) Örneğin bir bankanın izin mesajına yanıt verdikten sonra bankanın gönderim yapacağı tüm mesajlara izin veriyor olabiliriz. Bu kapsamda iznin yalnızca yaptığımız bankacılık işlemlerine yönelik olup olmadığını, bu izinle birlikte kampanya gönderilerinin de sürekli olarak gelip gelmeyeceğini nasıl bilebiliriz?

Bu ve buna benzer soruları türetmek fazlasıyla mümkün. Fakat her ne kadar doğru şekilde ve hakkıyla uygulanma ihtimali konusunda şüphe içinde kalsakta, bugüne kadar isteğimiz dışında gelen E-Posta, SMS ve aramaların çok büyük bir kısmından kurtulacağız gibi görünüyor. Hep birlikte beklediğimiz bu süreci 1 Mayıs itibari ile bunu görebilme imkanımız olacak.

Yazar

İsyayin ISIKHOST.com' da sizlerle yararlı bilgiler paylaşan editörümüzdür. Kendisi sizin için yapılabilecekleri araştırır ve size sunar.

Yazarı Takip Edin.